آشنایی با سایت مرجع آماری فوتبال ایران: متریکا

متریکا ۱۳۹۸/۱۲/۰۳

 چگونه از متریکا استفاده کنیم؟

متریکا مرجع آماری و تحلیلی فوتبال است. مرجعی که اطلاعات و آمار فنی فوتبال ایران را در اختیار مخاطبان‌اش قرار خواهد داد و این کار را هم برای هواداران فوتبال و هم برای آن‌هایی که فوتبال را فراتر از یک هوادار معمولی دنبال می‌کنند انجام خواهد داد.

ثبت ۷۰۰ بازی و بیشتر از ۱۰ میلیون داده خام در طول ۳ سال مسیری است که تاکنون طی شده و پشتوانه‌ای برای ادامه پیدا کردن این مسیر و جمع‌آوری و فراهم کردن اطلاعات فنی بیشتر و بیشتر برای مخاطبان متریکا است. خروجی نرم‌افزار ایرانی متریکا، هم داده‌های فنی برای مخاطبان و هواداران عادی است و هم روزنامه‌نگاران ورزشی که داده‌های فنی برای تحلیل‌ تیم‌ها به کارشان می‌آید و هم مربیانی که احتمالا برای شناخت حریفان و طراحی تمرینات یا حتی بررسی عملکرد بازیکنان تیم به داده‌های فنی پیش از تحلیل احتیاج خواهند داشت. برای دسترسی آسان‌‌تر این داده‌ها در گروه‌های مختلف و برای مخاطبان مختلف دسته بندی شده‌اند. داده‌هایی از گذشته و آینده بازی‌های لیگ برتر ایران، بازی‌های نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا و بازی‌های ملی، که پشتوانه تحلیل‌ها، اطلاعات بازی‌ها و آمارها و اطلاعات فنی است.

آن‌چه در ادامه می‌خوانید معرفی هر بخش متریکا به صورت جداگانه است. برای خواندن راهنمای عضویت در متریکا هم می‌توانید به پایان همین متن مراجعه کنید.

تحلیل‌ها:

تحلیل‌های کوچک متریکا نمونه‌ای کوچک از استفاده‌ای است که می‌شود از آمار و اطلاعات ثبت شده در متریکا کرد. تحلیل‌هایی نه آن‌قدر فنی که مناسب مربیان باشد و نه آن‌قدر در سطح که بدون آمار و اطلاعات هم در دسترس باشد. این تحلیل‌ها را هم در صفحه یک و هم در گزینه تحلیل‌ها در بالای صفحه پیدا می‌کنید.

اطلاعات بازی‌ها:

برنامه هفته گذشته و هفته پیش روی لیگ در صفحه اول وجود دارد و با کلیک کردن روی هر بازی اطلاعات مربوط به آن قابل مشاهده است.

برای بازی‌هایی که زمان برگزاری آن نرسیده است به صورت پیش فرض اطلاعات مربوط به پیش بازی نمایش داده می شود. آرایش و ترکیب احتمالی، غایبان قطعی و احتمالی ، سابقه تقابل دو  تیم در تاریخ لیگ برتر ، مقایسه عملکرد در فصل جاری ، برترین بازیکنان از نظر فاکتورهای مختلف و لیست بازیکنان دو تیم به همراه آمار فنی آن‌ها از جمله این اطلاعات است. 

از صفحه بازی‌ها و نام بازیکنان، آمار فنی هم در دسترس است و کلیک کردن روی نام تیم‌ها یا بازیکنان شما را به صفحه آمار فنی آن‌ها انتقال خواهد داد.

گزارش زنده:

گزارش زنده، گزارش اتفاق‌های مهم بازی در زمان بازی است. در این بخش در حین برگزاری بازی می‌توانید آرایش تاکتیکی و پست دقیق بازیکنان دو تیم را هم مشاهده کنید.

آمار بازی:

ساعاتی بعد از پایان هر بازی، اطلاعات مربوط به آن در قسمت آمار بازی قرار می گیرد. آمار بازی، ‌آمار کلی هر مسابقه مانند تعداد شوت‌ها،‌ تعداد خطاها، درصد مالکیت توپ، درصد موفقیت در نبرد و برخی آمارهای دیگر است. بهترین بازیکنان بازی از نظر شاخص‌های مختلف نظیر شوت، پاس کلیدی، نبرد موفق شاخص‌های دیگر هم معرفی می‌شوند.

عملکرد بازیکنان دو تیم نیز در قالب یک جدول نشان داده می‌شود. بر اساس شاخص‌های آماری جدول امتیاز هر بازیکن محاسبه می‌شود. سقف امتیاز هر بازیکن در هر بازی عدد ۱۰ است و هر چه این عدد بیشتر باشد به معنای نمایش باکیفیت‌تر بازیکن است.  به بازیکنانی امتیاز تعلق می‌گیرد که حداقل ۱۵ دقیقه در بازی حضور داشته باشند یا موفق به زدن گل یا دادن پاس گل شده باشند.

نشانگرهای استفاده شده در جدول زیر همان جدول توضیح  داده شده‌اند و هر کدام از آن‌ها نشانه یک شاخص است.

بازیکنان برتر:

در صفحه نخست در قسمت بازیکنان برتر، بازیکنان شاخص لیگ در فصل جاری از نظر پارامترهای آماری گوناگون نظیر گل، پاس گل، حضور در زمین و ... معرفی شده‌اند.

تیم منتخب:

در صفحه اول دو تیم منتخب هفته و منتخب فصل معرفی شده‌اند. این تیم‌ها بر اساس امتیازات کسب شده هر بازیکن شکل می‌گیرند. آرایش این تیم به صورت 2-4-4 در نظر گرفته شده است و بهترین دروازه‌بان ، ۴ مدافع،۴ هافبک و ۲ مهاجمی که بیشترین امتیاز را در طول هفته یا فصل داشته‌اند در تیم منتخب جای خواهند گرفت.

آمار فنی:

آمار فنی به سه زیر شاخه تیم‌ها، بازیکنان و دروازه‌بان‌ها تقسیم می‌شود که هر بخش از منوی آمار فنی در دسترس است.

در جدول آماری تیم‌ها، عملکرد تیم‌ها در قالب  بیش از ۲۰ شاخص فنی مختلف ارائه شده است. شاخص‌ها برای مخاطبان مختلف طبقه‌بندی شده‌اند و بر اساس آن‌ها امتیاز هر تیم محاسبه می‌شود. سقف این امتیاز عدد ۱۰ است و بیشتر بودن عدد نمایانگر نمایش با کیفیت‌تر تیم است.

در جدول آماری بازیکنان و دروازه‌بان‌ها، عملکرد بازیکنان بر اساس شاخص‌های آماری ارائه و آن‌ها رتبه‌بندی شده‌اند. امتیاز هر بازیکن در طول فصل در واقع میانگین امتیازات هر بازیکن در هر بازی است.

اطلاعات تیم‌ها:

برای دریافت اطلاعات هر تیم از منوی «تیم‌ها» نام تیم را انتخاب کنید. در صفحه هر تیم عملکرد آماری آن نمایش داده شده است . این آمار شامل دو قسمت کارنامه آماری و آمار تفکیکی است. کارنامه آماری شامل آمار عمومی‌ مانند گل زده، ‌خورده، درصد مالکیت توپ و .... است. آمار تفکیکی نیز آمارهای تخصصی‌تر نظیر دریبل موفق،‌ تکل موفق، دقت پاس و ... به همراه رتبه تیم در هر شاخص را در بر می‌گیرد.

برنامه بازیهای هر تیم هم از همین صفحه در دسترس است و با کلیک کردن به روی هر بازی، اطلاعات مربوط به آن بازی نشان داده می‌شود.

آمار فنی بازیکنان تیم و لیست بازیکنان به همراه پست‌هایی که هر بازیکن در آن بازی کرده، توییتها و خبرهای مرتبط به هر تیم نیز در صفحه تیم دیده می‌شود.

اطلاعات بازیکنان:

با کلیک کردن روی نام هر بازیکن در هر قسمت از سایت به صفحه مختص آن بازیکن خواهید رفت. در این صفحه پستهایی که یک بازیکن تاکنون در آن بازی کرده و آمار او در هر پست وجود دارد. آمار تفکیکی بازیکن و رتبه بازیکن در تیم هم در این صفحه وجود دارد. جدول عملکرد بازیکن در هر بازی، توییت‌ها و خبرهای مرتبط به هر تیم نیز در صفحه هر بازیکن در نظر گرفته شده است.

وبلاگ:

وبلاگ، شامل تحلیل‌ها ،‌توییت‌ها، اینفوگرافی‌ها و خبرهایی است که درباره تیم‌ها و بازیکنان مختلف در وبسایت متریکا قرار دارد.

جدول کامل لیگ برتر:

با انتخاب جدول کامل لیگ برتر از منوی اصلی، جدولی ملاحظه می کنید که علاوه بر اطلاعات معمول در جدول رده‌بندی مرسوم، اطلاعاتی نظیر روند نتیجه گیری و فرم فعلی تیمها نشان داده می‌شود.

راهنما:

 راهنما، در واقع برای شناخت بیشتر مخفف‌ها و اصطلاحات استانداردی است که در متریکا از آن‌ها استفاده شده است. مخاطبان با کلیک روی «راهنما» در منوی اصلی می‌توانند با این واژه‌ها آشنا شوند.

نحوه استفاده از خدمات متریکا:

برای استفاده از  خدمات متریکا ۴ سطح دسترسی تعریف شده است:

دسترسی سطح صفر: این سطح دسترسی برای کاربرانی است که حساب کاربردی ایجاد نکرده‌اند. این کاربران می‌توانند از اطلاعات موجود در صفحه یک و صفحه وبلاگ استفاده کنند. به جز این از جدول لیگ برتر فقط لایه اصلی در دسترس است.

حساب کاربری رایگان: با این حساب به لایه اولیه داده‌های متریکا دسترسی دارید. داده هایی که به صورت مدون در اختیار شما قرار خواهد گرفت. در واقع این حساب امکان دسترسی به ابزارها و اطلاعات موجود در این وب‌سایت را آسان‌تر می‌کند. برای استفاده از داده‌های فنی اختصاصی متریکا از بازی‌ها، تیم‌ها و بازیکنان می‌توانید از اکانت‌های نقره‌ای یا طلایی استفاده کنید.

حساب کاربری نقره‌ای: این حساب برای هواداران و علاقه‌مندان به فوتبال طراحی شده است و استفاده از آن، بخشی از داده‌های فنی مربوط به بازی‌ها، تیم‌ها و بازیکنان را در دسترس قرار می‌دهد. کاربر این امکان را دارد که در هنگام تهیه این حساب، نام تیم مورد علاقه خود را وارد کند و اطلاعات بیشتری از این تیم نسبت به تیم‌های دیگر به دست اورد. تهیه این حساب کاربردی مجوز استفاده از داده‌های متریکا در رسانه‌ها یا کانال‌های پیام‌رسان را به کاربر نمی‌دهد.  قیمت این حساب سالانه ۲۰۰ هزار تومان است.

حساب طلایی: این حساب برای رسانه ها، کارشناسان و علاقه‌مندان حرفه‌ای و متخصص فوتبال طراحی شده است. با استفاده از این حساب کابر می‌تواند به همه اطلاعات موجود در وبسایت دسترسی داشته باشد. کاربر دارای این حساب، اجازه استفاده یا انتشار داده‌های متریکا در رسانه خود یا رسانه‌هایی که در تفاهم با متریکا ذکر می‌کند، را دارد. قیمت حساب طلایی متریکا ماهانه یک میلیون و سالانه ۱۰میلیون تومان است.

 چطور حساب کاربری ایجاد کنید؟

کلیک کردن بر روی منوی «عضویت» در سمت چپ بالای صفحه اصلی، کاربر را به صفحه ایجاد حساب منتقل می‌کند. پیش از ثبت اطلاعات کاربری قوانین وب‌سایت که با کلیک کردن بر روی همین کلمه در پایین صفحه در دسترس است را مطالعه کنید. با انتخاب نام کاربری، وارد کردن رمز عبور و پست الکترونیکی خود و مطالعه قوانین می‌توانید صاحب یک حساب رایگان شوید. برای تایید حساب کاربری‌تان باید بر روی لینکی که به پست الکترونیکی‌تان ارسال شده کلیک کنید.

چطور حساب کاربری را ارتقا دهید؟

برای ارتقای حساب کاربری ابتدا باید از منوی عضویت یک حساب کاربری ایجاد کرده و وارد آن شده باشید. در این صورت کلیک کردن بر روی منوی «ارتقا»در سمت چپ بالای صفحه، شما را به صفحه ارتقای حساب کاربری خواهد برد. در این صفحه می‌توانید حساب کاربری درخواستی خود را انتخاب و مراحل خرید آن‌ها را طی کنید.

مطالب مرتبط


خبر | مصدومیت دوباره عباس‌زاده در تمرینات نساجی!

۱۳۹۷/۱۲/۰۷


نقاط قوت | شفر: حضور ۵۰ - ۵۰ تماشاگران در دربی بهترین تصمیم بود/ شجاعانه بازی می‌کنیم

۱۳۹۷/۰۷/۰۴


نقاط ضعف | برانکو: اول استقلال بعد السد، قشنگ‌تر از این نیست

۱۳۹۷/۰۷/۰۴


خبر | اعلام اسامی محرومان هفته هشتم لیگ برتر فوتبال

۱۳۹۷/۰۷/۰۴


نقاط قوت | صفحه پیش بازی استقلال و پرسپولیس

۱۳۹۷/۰۷/۰۴


خبر | متریکا را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

۱۳۹۷/۰۷/۰۲


نقاط ضعف | کنفرانس مطبوعاتی برانکو قبل ازدیدار با صنعت نفت

۱۳۹۷/۰۶/۰۱


خبر | کنفرانس مطبوعاتی شفر قبل از دیدار با فولاد خوزستان

۱۳۹۷/۰۵/۳۱


خبر | اسامی محرومان هفته پنجم لیگ برتر اعلام شد

۱۳۹۷/۰۵/۳۱


خبر | متریکا را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

۱۳۹۷/۰۲/۰۳


خبر | متریکا را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

۱۳۹۸/۱۲/۰۵


خبر | هجوم خستگی به سمت استقلال؛ تدبیر شفر چه خواهد بود؟

۱۳۹۸/۱۲/۰۴


خبر | متریکا را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

۱۳۹۸/۱۲/۰۴


خبر | متریکا را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

۱۳۹۸/۱۲/۰۴


خبر | فولاد تاکنون در خانه از پدیده گل نخورده است.

۱۳۹۸/۱۲/۰۴


خبر | متریکا را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

۱۳۹۸/۱۲/۰۳


خبر | آشنایی با سایت مرجع آماری فوتبال ایران: متریکا

۱۳۹۸/۱۲/۰۳


خبر | نشست خبری قلعه نویی بعد از بازی با استقلال

۱۳۹۸/۱۲/۰۲


خبر | نشست خبری شفر بعد از بازی با ذوب آهن

۱۳۹۸/۱۲/۰۲


خبر | نشست خبری کمالوند بعد از بازی با فولاد

۱۳۹۸/۱۲/۰۲